Przejdź do nawigacji strony

Strona główna

Zapytaj prawnika

 

Tutaj czekamy na Państwa pytania z zakresu naszej specjalizacji. W sprawach, w których będziemy mogli udzielić Państwu pomocy prawnej odpowiemy tak szybko, jak to będzie możliwe. Zapraszamy!

Mój tata zostawił mnie i mamę i odszedł do innej kobiety gdy miałam 5 lat. Nie utrzymywał ze mną żadnego kontaktu, nie płacił alimentów. Teraz dostałam z Sądu pozew, w którym ojciec chce, żebym płaciła mu alimenty po 1000 zł miesięcznie. Napisał, że jest chory i nie może pracować, a ja jako jego córka powinnam mu pomagać. Nie stać mnie żeby płacić tak wysokie alimenty. Mam dwoje dzieci, oboje z mężem pracujemy, ale ledwo starcza nam na rachunki. Czy muszę płacić ojcu w ogóle jakieś pieniądze skoro on się mną nie interesował przez 30 lat?

Zgodnie z art. 128 ustawy z 25 lutego 1964 roku Kodeks rodzinny i opiekuńczy, obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Z punktu widzenia Pani sprawy, główną rolę może odegrać prawidłowe ustalenie kolejności osób zobowiązanych do świadczenia na rzecz ojca. Obowiązek alimentacyjny […]

czytaj dalej

Wiele lat temu kupiłam nieruchomość. Teraz wystąpiłam o pozwolenie na budowę domu ze zbiornikiem bezodpływowym (tzw. szambo). Odmówiono mi, uzasadniając że jest to niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Okazało się, że działka jest wprawdzie przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową ale gmina wprowadziła w planie obowiązek odprowadzania ścieków do kanalizacji. Problem w tym, że kanalizacji nie ma i na jej poprowadzenie nie ma szans jeszcze przez klika jeśli nie kilkanaście lat. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Dokładna analiza Pani sytuacji wymaga zapoznania się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Niemniej jednak wprowadzenie nakazu odprowadzania ścieków do kanalizacji, w sytuacji gdy w praktyce podłączenie do sieci jest niemożliwe, ogranicza Pani prawo własności i wolność zabudowy. W myśl § 26 ust. 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków […]

czytaj dalej

W 2009 roku zmarła moja mama. Zostawiła testament, w którym mieszkanie przekazała mojej siostrze. Mama nie miała innych wartościowych przedmiotów. Sędzia uznała, że testament jest ważny i tylko siostra dziedziczy cały spadek. Czy mam prawo żądać od siostry udziału w mieszkaniu? Mieszkałem w nim całe swoje dzieciństwo, a teraz siostra chce je sprzedać poniżej wartości rynkowej.

Poruszona przez Pana problematyka dotyczy zachowku i jest uregulowana przepisami art. 991 – 1011 Kodeksu cywilnego. Z przedstawionego stanu faktycznego, wynika że poza Panem i siostrą nie ma innych spadkobierców ustawowych po Pana mamie tj. osób które dziedziczyłyby spadek gdyby nie było testamentu. Przy takim założeniu przysługuje Panu w stosunku do siostry roszczenie o zapłatę […]

czytaj dalej